Minimalizm optymistyczny!
Relacja z targów

Trendy 2023 prosto z targów Salone del Mobile !

Minimalizm optymistyczny.

61. edycja targów Salone del Mobile 2023 w Mediolanie, która odbyła się w dniach od 18 do 24 kwietnia br., obfitowała w kolekcje wyróżniające się przede wszystkim zdecydowaną paletą barw i bryłami nawiązującymi do stylistyki z połowy XX wieku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją, która potwierdza, że w designie nadszedł czas bardziej radosny, wyzwolony i kreatywny, współgrający z energią żeńską!

Obecnie modne jest wysublimowane wzornictwo łączące nowoczesny minimalizm z nutą vintage, przy jednoczesnym odwołaniu się do form bionicznych i naturalnych. Co ciekawe, do form przypominających wazony z lat 50. czy 60. – zaokrąglonych lub stożkowatych, ozdobionych karbowanym elementem, nawiązują często modele lamp czy też podstawy stołów i stolików kawowych, jak np. na stoisku firmy Bla Station. Jeśli dodamy do tego radosne, wyraziste odcienie – jesteśmy skazani na optymizm we wnętrzach!

W ofercie wystawców pojawiły się meble i dekoracje wykonane przede wszystkim z różnych gatunków drewna, żywicy, szczotkowanego czarnego metalu, szkła, ceramiki, marmuru.

Nieustannie powodzeniem cieszą się naturalne tkaniny, gdyż w aktualnej koncepcji przestrzeni mieszkalnej najważniejsze jest wykreowanie przyjaznej, relaksującej atmosfery.

Dotyczy to również przestrzeni biurowych, w których pojawiają się coraz częściej sofy, fotele, stoliki kawowe i pomocnicze kojarzące się dotychczas wyłącznie z meblami domowymi.

Zobacz naszą subiektywną ocenę obecnych trendów:

WYRAŹNY KOLOR WE WNĘTRZU

W tym roku zdecydowany akcent kolorystyczny w przestrzeni życiowej jest szczególnie mile widzianyprzy czym często są to tonacje odnoszące się do natury: ciemnobrązowy o ciepłym odcieniu, czerwień z nutą pomarańczowego, czerwień wpadająca w brąz, kolor terakoty, ochra, zieleń agawy. Modny stał się także jasnoniebieski, tzw. Baby Blue, współgrający z ciepłymi, bardziej intensywnymi i kontrastowymi odcieniami.

Nie oznacza to, że do lamusa odchodzą tonacje neutralne, jednak obecnie ich monotonia jest przełamywana poprzez zastosowanie wyrazistej barwy, dzięki czemu tonacje pięknie się uzupełniają. Kolory ziemi, tj. odcienie piaskowe, szarości, czy beże można urozmaicić dodatkami zielonymi lub pomarańczowymi.

Zaleca się także stosowanie ożywczego akcentu na ścianach – wówczas uzyskujemy większą ekspresję danej barwy, a tym samym – wnętrze staje się bardziej wymowne, odważne i zindywidualizowane. Wyraziste kolory pojawiają się nie tylko na ścianach, podłodze, meblach, czy dodatkach, ale też na umywalkach i bateriach (m.in. nowości marki Gessi).

A oto trzy kolory, które przykuły naszą uwagę:

 jasnoniebieski Baby Blue: przynosi poczucie spokoju, bezpieczeństwa i harmonii. Pojawia się nie tylko na dodatkach, ale też na elementach trwałego wyposażenia – np. na płytkach ściennych. Firma Lithea zaprezentowała np. ciekawą kolekcję płytek o falistych, organicznych kształtach, łączącą odcień jasnoniebieski ze złamaną bielą oraz czernią.

– intensywny zielony Kelly Green: można go łączyć z niebieskim, pomarańczowym i żółtym. Firma Fameg zaprezentowała na targach w Mediolanie krzesła m.in. w tym kolorze, zaś firma Adrenalina – sofy (zielone siedzisko w zestawieniu z podstawą w kolorze koralowym).

– pomarańczowy w tonacji terakotowej: świetnie sprawdza się w zestawieniu z kolorami ziemi, z różnymi tonacjami bieli, z zielenią. Ten kolor można było zobaczyć m.in. na stoisku firmy Kartell. 

MONOCHROMATYCZNOŚĆ, CZYLI "TOTAL LOOK"

Na targach Salone del Mobile 2023 wystawcy często prezentowali aranżacje, w których zarówno ściana, podłoga i meble były w tym samym wyrazistym kolorze, np. terracotta orange, ale w różnych tonacjach, bądź też w barwach pokrewnych (np. kolor terakoty w zestawieniu z pomarańczowym i jasnobrązowym). Daje to ciekawy efekt kreowania jednolitego „pejzażu”, w pewnym sensie niwelującego wszelkie zróżnicowanie form.

I sama przestrzeń wówczas zostaje niejako „rozszerzona”, „zaokrąglona”. Przejawem tego trendu jest także zaaranżowanie przestrzeni przy zastosowaniu np. dywanu i pufy, czy podnóżka o jednakowym wzorze i kolorze.

Taki sam motyw wzoru na tkaninie może się też pojawić na poduszkach dekoracyjnych. Takie „bliźniacze” zestawienie nieoczekiwanych elementów wyposażenia wnętrz zwiększa kreatywność w sposobie ich akcentowania, tworząc zupełnie nowy wymiar percepcji przestrzeni.

 

NA TOPIE - ORGANICZNE FORMY

Moda na obłe kształty i miękkie, kobiece linie objęła zarówno meble wypoczynkowe, stoliki kawowe, lampy, jak i elementy wyposażenia łazienek, tj. armatura. Podczas targów okrągłe sofy i fotele zaprezentowała m.in. firma Minotti, Molteni, Kartell, Art Nova, Artifort, Caimi, Kare Design, TM Italia, ClassiCon.

Warto też wspomnieć o komodach charakteryzujących się zaoblonymi kształtami, tj. model Ufo zaprojektowany przez Constantini Pietro (studio Vigano). Moda na „krągłości” obejmuje też dywany – te najmodniejsze prezentują się w formie koła!

Na stoiskach wystawców bardzo często pojawiały się formy sferyczne, eliptyczne, kojarzące się z otoczakami (np. siedziska na wystawie firmy Ateliervierkant). Klosze lamp przypominały często dyski, kapsuły. Wśród mebli wypoczynkowych wyróżniały się zwarte „kubełkowe” bryły, w których np. siedzisko i oparcie stanowiły jedność. Dzięki temu modele prezentowały się monolitycznie, bez dodatkowych „podziałów”.

Z jednej strony obłe formy mebli prezentowanych na targach w Mediolanie niosą przesłanie futurystycznej estetyki (oparcia pochylone pod wyraźnym kątem w stosunku do siedziska, nóżki foteli o dynamicznym kształcie), zaś z drugiej – nawiązują wyraźnie do modeli z drugiej połowy XX wieku, jak np. fotel Ghibli marki Essentials Home.

To swoiste połączenie nowoczesnej idei eksploracji rzeczywistości ze stylem vintage, kojarzącym się z poczuciem bezpieczeństwa i elegancją pozbawioną dodatkowych zdobień.

MOTYW KULI

Bardzo modne są również formy kul jako elementy mebli czy nawet armatury. Doskonałym przykładem jest m.in. kolekcja baterii łazienkowych Perle firmy Gessi, przyciągająca uwagę swoimi archetypowymi formami. Motyw kul (jako nóżki) urozmaica też klasycyzującą bryłę wanny Aurora Bijoux marki Devon&Devon. Z kolei lampy o kulistych kloszach znalazły się w ofercie firmy Tom Dixon.

Rok 2023 na Salone del Mobile to rok Euroluce

OŚWIETLENIE "KRZYWOLINIOWE"

Wciąż wprowadzane są nowe koncepcje w segmencie szynoprzewodów oświetleniowych – szyny są coraz „chudsze” i już nie biegną wyłącznie po torze prostoliniowym, lecz tworzą zakola i linie krzywe.

Firma Vibia zaprezentowała podczas targów w Mediolanie wszechstronny innowacyjny system oświetleniowy Plusminus, który został wyposażony w taśmę zamiast w tradycyjną szynę.

 Taśma ta umożliwia dowolne rozmieszczenie opraw  oraz tworzenie unikalnych rozwiązań oświetleniowych we wnętrzu. Natomiast firma Artemide zaproponowała model oświetlenia szynowego o grubszym przewodzie – satynowym i giętkim w dotyku.

Trendy oświetleniowe na Salone del mobile 2023. lampy vibia

Podsumowując  – tegoroczne targi Salone del Mobile zrobiły na nas zdecydowanie lepsze wrażenie, niż te sprzed dwóch lat. Widać powrót do tradycyjnej formy przedstawiania swoich asortymentów. Wróciłyśmy pełne inspiracji i pomysłów. Na pewno od osób spoza branży będzie często słyszeli pytania: co Ci dają takie targi? Śmiało możecie odpowiadać – otwarcie głowy na nowe, wyjście poza schematy, nadążanie za trendami światowymi! Powinien to być stały punkt w Waszym kalendarzu 🙂 

Jeżeli chcecie oglądać nasze relacje i zdjęcia z takich wydarzeń na bieżąco, zapraszamy do obserwacji naszych profilów:

na Instagramie: https://www.instagram.com/akademia.dobrego.projektu/

oraz na facebooku: https://www.facebook.com/AkademiaDobregoProjektu

opracowanie: Urszula Koronczewska, Akademia Dobrego Projektu

Przewiń do góry