BATERIE UMYWALKOWE.

Baterie w łazience to z pewnością jedne z najważniejszych urządzeń. Podstawową funkcją jest oczywiście doprowadzenie wody do umywalki, wanny, bidetu, czy pod prysznic. Ale oprócz tego, baterie powinny dobrze wyglądać. Często są bowiem jedyną dekoracją w łazience. Przemyślany wybór spośród tysięcy modeli, jakie są dostępne na rynku, nie jest łatwą sprawą. Warto poświęcić trochę czasu i zastanowić się, jakie mają być baterie, które idealnie wpiszą się w projekt i zadowolą nas i klienta. Zarówno pod względem wyglądu, ale i sposobu montażu.

Spośród różnych baterii – do łazienek dedykowane są:

– baterie umywalkowe

– baterie wannowe

– baterie wannowo – natryskowe

– baterie natryskowe

– baterie bidetowe

Ten podział jest bardzo jasny i czytelny. Ale jak wybrać tę najlepszą baterię i czym się kierować przy wyborze? Jakie elementy należy brać pod uwagę? Na czym się skupić i co jest ważne?

W kolejnych wpisach przedstawię różne opcje baterii łazienkowych, począwszy od baterii umywalkowych, wannowych, natryskowych, aż po baterie bidetowe. Przedstawię różne sposoby montażu, obsługę baterii oraz mechanizmy wewnętrzne, na które warto zwrócić uwagę. Elementów jest dużo, ale pewnie nie wszystkie będą równie ważne dla każdego inwestora. Warto jednak je znać, aby jak najlepiej pomóc w wyborze baterii, która posłuży na lata i będzie cieszyć oko.

Jako pierwsze omówię baterie umywalkowe. Tutaj wybór opcji, możliwości i dostępnych rodzajów jest największy. I tak ze względu na sposób montażu przy umywalce możemy zastosować:

– baterie sztorcowe /stojące

– baterie podtynkowe

– baterie natynkowe

BATERIE SZTORCOWE / STOJĄCE.

Baterie sztorcowe to baterie stawiane na umywalce lub tuż obok umywalki – na blacie. Stąd też ich druga nazwa – baterie stojące.  Instalacje wodne do tych baterii prowadzone są identycznie. Są to instalacje standardowe i przy tych rodzajach baterii z reguły nie jest wymagana korekta doprowadzenia wody. 

Wodę od rur instalacyjnych do baterii doprowadza się wężykami. Zarówno do baterii umywalkowej, jak i nablatowej. Są one widoczne, gdy pod umywalką nie ma szafki. Widoczny jest także wówczas syfon. I tak, jak wężyki są małym elementem, raczej niewidocznym pod umywalką, to syfon już tak. W takim przypadku warto zadbać o to, aby syfon prezentował się dobrze. Jeśli pod umywalką planowana jest szafka, wówczas można dobrać bardzo ekonomiczną wersję syfonu.

Baterie sztorcowe są  bateriami najchętniej wybieranymi, ponieważ nie wymagają zmian w instalacjach, ich montaż jest stosunkowo prosty i dodatkowo jest ich największy wybór. Wybierać możemy nie tylko pod względem wzornictwa, ale również pod względem sposobu obsługi. Do dyspozycji są baterie jednootworowe ( chyba najbardziej popularne), baterie dwuotworowe, a nawet trzyotworowe.

Wadą tych baterii jest to, że łatwo osadza się kamień w miejscu styku baterii z umywalką lub blatem. Wymagają więcej pracy, aby zachować ich piękny wygląd.  

BATERIE ŚCIENNE PODTYNKOWE.

Są coraz chętnie wybierane do montażu przy umywalkach. Są bardzo eleganckie, dużo łatwiejsze do utrzymania w czystości i są mnie awaryjne niż tradycyjne baterie sztorcowe.  Pomimo tego, że cały mechanizm ukryty jest w ścianie. A może właśnie dlatego.  W czasie rozmów z klientami spotykam się jeszcze z obawą o to, jak naprawić baterię podtynkową, skoro wszystko jest ukryte. Czy trzeba wszystko kuć? Awarie zdarzają się niezwykle rzadko i prawie wszystkie dotyczą mechanizmów, które są dostępne od zewnątrz i nie ma potrzeby kucia. 

Baterie podtynkowe zawsze składają się z dwóch części:

  1. część natynkowa, widoczna i montowana na końcu, już po położeniu kafli lub innych okładzin ściennych
  2. część podtynkowa, montowana na stałe. Do tego elementu należy wykuć odpowiednią wnękę i doprowadzić instalację.

Aby dobrze zamontować baterię podtynkową bardzo, bardzo ważne jest precyzyjne wymierzenie wszelkich odległości przed ułożeniem kafli. Cała instalacja wodna musi być doprowadzona do części podtynkowej. Tutaj nie ma wężyków doprowadzających wodę. Błędne wyprowadzenie instalacji będzie wiązać się z kuciem kafli. Dlatego bardzo ważne jest, aby baterię podtynkową wybrać przed pracami wykończeniowymi i już jej nie zmieniać. A jeśli zmiana jest konieczna, to dobrać baterię o podobnych parametrach. Rodzajów baterii jest dość dużo ( jednootworowa, dwu- i trzy-otworowa), wylewki mają różne długości. Czasem zmiana może katastrofą.  Jak taką odległość dobrze wymierzyć – przeczytasz poniżej.

BATERIE ŚCIENNE NATYNKOWE.

Ten rodzaj baterii, uznawany za tradycyjny, jest nadal bardzo chętnie wybierany i wiele firm ma w swojej ofercie opcję baterii natynkowych. Pojawia się także coraz więcej nowych rozwiązań w takich bateriach.

Baterie natynkowe są bateriami w całości montowanymi na ścianie. Instalacja jest prosta i w razie potrzeby dostęp do mechanizmów jest bardzo łatwy. Najważniejszy element w baterii, czyli głowica, nie jest ukryty w ścianie, jak w baterii podtynkowej.

WAŻNE PRZY KAŻDEJ BATERII.

Przy wyborze każdej baterii umywalkowej bardzo ważne jest, aby podczas mycia rąk woda nie rozchlapywała się na boki, czyli bateria nie może być za wysoko.  Nie może być też za nisko, bo wówczas włożenie rąk pod strumień wody może być problemem. Bateria nie może być także za blisko lub za daleko od osoby myjącej ręce. Każde niepoprawne dobranie baterii to potem duży problem przy korzystaniu, a co za tym idzie – niepotrzebne nerwy i złość.  Jakie powinny być idealne wymiary?

WYSOKOŚĆ MONTAŻU BATERII.

Bez względu na to, jaki model baterii wybierzemy, czy sztorcową, czy ścienną natynkową lub podtynkową – rant wylewki baterii powinien być oddalony od krawędzi górnej umywalki o 15 cm. Czyli, aby dobrze dobrać baterię i dobrze przygotować instalacje do baterii  baterii ściennych na początek trzeba określić wysokość montażu umywalki. Standard to 85 cm od podłogi. Coraz częściej jednak spotyka się wysokość 90 cm. Tak, jak przy bateriach stawianych na umywalce sprawa jest prosta, bo wszystkie baterie będą pasować, to przy bateriach ściennych ten wymiar należy dokładnie sprawdzić i określić, aby dobrze przygotować instalacje. Zmiany, gdy już  kafle będą położone, będą  trudne do wprowadzenia.

DŁUGOŚĆ WYLEWKI.

Większość baterii jest dostępna w kilku wymiarach. I to zarówno wysokości, jak i długości wylewki. Długość wylewki zawsze dobieramy do umywalki tak, aby strumień wody padał dokładnie na korek. Także aby dobrać baterię, trzeba znać wymiary umywalki. Jeśli bateria ma być ścienna – to ważna jest także odległość umywalki od ściany.

WYSOKOŚĆ BATERII.

Przy bateriach sztorcowych / stojących pierwszym kryterium doboru jest przede wszystkim to, czy bateria ma stać na umywalce, czy obok, na blacie. Oczywiście odległość rantu wylewki baterii od krawędzi górnej umywalki powinna być zachowana ( 15 cm ). Tak, jak  zasadzie wszystkie baterie sztorcowe stawiane na umywalce pasują do każdej umywalki ( uwagę należy zwrócić na długość wylewki) to już przy bateriach stawianych na blacie jest więcej detali do sprawdzenia. Inna będzie wysokość baterii nablatowej do umywalki wpuszczanej w blat, inna do umywalki stawianej na blacie. Rodzajów umywalek stawianych na blat jest bardzo dużo, dostępne są w kilku wymiarach, dlatego baterię należy dobrać bardzo starannie i zwrócić uwagę nie tylko na jej wysokość, jak również długość wylewki.

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ.

GŁOWICA – jest to wewnętrzny, podstawowy element każdej baterii. Decyduje on komforcie użytkowania. To od głowicy zależy strumień wody i jej temperatura. Wysokiej jakości głowica gwarantuje poprawne użytkowanie przez wiele lat. Głowice mogą być ceramiczne lub uszczelkowe. Te pierwsze są zdecydowanie częściej wybierane. Są gładkie i jest mniejsze ryzyko, że pokryją się osadami. Dodatkowo zapewniają wyższą szczelność systemu, a także pozwalają na szybszą regulację strumienia wody. Głowice ceramiczne z wysokiej klasy ceramiki są zalecane do baterii podtynkowych. 

MIESZACZ – to uchwyt, którego położenie reguluje temperaturę wody. Wewnątrz mieszacza są dwie płytki, które odpowiedzialne są za jej przepływ. Dzięki temu baterie nie muszą być wyposażone w dwa kurki, z których jeden odpowiada za przepływ ciepłej wody, a drugi zimnej, co jest znacznym udogodnieniem w codziennym życiu. 

PERLATOR – jest niewielkim elementem. Jest to rodzaj nakładki w kształcie pierścienia, którą montuje się na końcu wylewki, kranu, prysznica, itp. zwiększający optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie. Specjaliści twierdzą, że dzięki perlatorowi zużycie wody może się zmniejszyć nawet o 65%.

TERMOSTAT – to urządzenie, które ma zadanie monitorowanie temperatury wody i utrzymywanie jej stałego poziomu. W bateriach umywalkowych umieszczony jest w głowicy. Raz ustawiona temperatura będzie za każdym razem dostępna, gdy odkręcimy kran. Jest to fajne rozwiązanie, gdy w domu są małe dzieci i boimy się, aby się nie poparzyły. Termostat zapewnia także oszczędność wody, bo wybrana temperatura wody leci prawie natychmiast.

BATERIE SAMOZAMYKAJĄCE / BEZDOTYKOWE  – baterie elektroniczne, które uruchamiają się samoczynnie ( czujnik ) i następnie same odcinają dopływ wody. Odbywa się to bez konieczności dotykania kranu ręką, więc bateria zapewnia użytkownikom wysoki poziom higieny. Bateria do swojego działania potrzebuje baterii 😊 litowej 6V.  Ten rodzaj baterii jest dedykowany głównie do pomieszczeń użyteczności publicznej – toalety w marketach, klubach sortowych, szkołach. 

Więcej o bateriach łazienkowych poczytasz w kolejnych wpisach.

Dobór baterii to bardzo ważny etap pracy nad projektem łazienki. Więcej dowiesz w technicznym kursie o projektowaniu łazienek. 

Kurs on-line

WSZYSTKO O PROJEKTOWANIU ŁAZIENEK. 

 

Więcej TUTAJ. 

zdjęcia kursu

opracowanie: Wioleta Wójciak