ZAPANUJ NAD PROJEKTAMI

PLANOWANIE W KILKU KROKACH.

Jest początek Nowego Roku, dobry moment, aby ustalić priorytety, cele i plany na cały rok. Nie każdy ma taką potrzebę i to jest zrozumiałe. Jest jednak grupa ludzi, którzy lubią planować, ustalać zadania i kroki, które prowadzą do realizacji zamierzeń. Jeżeli więc lubisz planować, szukasz różnych sposobów, aby robić to skutecznie i w zgodzie ze sobą – przeczytaj ten wpis. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.

W przypadku, gdy robienie list, spisywanie planów i potem śledzenie, pilnowanie ich realizacji nie jest dla Ciebie,  a jesteś na naszej stronie – przejdź do następnego artykułu. Chociaż oczywiście nie odradzam przeczytania wpisu.
Także jak tylko masz czas – zapraszam. Może i Ty znajdziesz tu coś dla siebie?

JAK MĄDRZE I Z GŁOWĄ ZAPLANOWAĆ PRACĘ NAD PROJEKTEM

Planowanie pracy nad projektami to bardzo ważny etap całego procesu projektowego. Jeśli już długo pracujesz w zawodzie projektantki wnętrz to pewnie takie planowanie przychodzi Ci łatwo i wiesz, na jakie etapy podzielić prace nad projektem, ile czasu każdy etap zajmuje i co potrzebujesz, aby przejść z etapu do etapu w miarę sprawnie.

Ale gdy nie wiesz jak się do tego zabrać, od czego zacząć, jak sobie wszystko poukładać – wówczas projektowanie może iść jak po grudzie. Mieszasz etapy. Nie wiesz, ile czasu potrzebujesz na każdy z nich. Możesz też mieć problem z jasnym nazwaniem poszczególnych etapów.  

Zobacz, jak w kilku krokach możesz zapanować nad projektami.

Nie napiszę, że prostych.

Bo chociaż są proste to wymagają samodyscypliny. A to już proste nie jest.

KROK 1 - OBSERWACJA

Pomimo tego, że każdy projekt jest inny ( inny Inwestor, inne oczekiwania, inna powierzchnia, inny zakres, inny budżet, ect.) to jednak cały proces projektowy składa się z powtarzalnych elementów. W każdym projekcie są one takie same. Mogą być bardziej lub mniej rozbudowane w zależności od projektu, ale jednak zawsze to są te same etapy.

ETAPY „ FORMALNE”

  • ustalenie warunków współpracy
  • akceptacja oferty cenowej
  • podpisanie umowy

ETAPY PROJEKTU

  • inwentaryzacja ( otrzymanie rzutów od Inwestora)
  • układ funkcjonalny
  • moodboard
  • wizualizacje
  • dokumentacja

Krok pierwszy, który trzeba zrobić, to OBSERWACJA, czyli ustalenie, ile czasu poświęcamy na każdy z etapów.

Jak to zrobić?

Projekt, nad którym obecnie pracujesz weź pod lupę. Zapisuj – ile czasu mu poświęcasz. Ile czasu poświęcasz na każdy etap. Który zakres idzie Ci sprawniej, a który gorzej. Przyjrzyj się także, która czynność sprawia Ci więcej przyjemności i nawet, jak nie ma takiej potrzeby – ciągle coś poprawiasz, dopieszczasz, zmieniasz, przekładasz. ‘Kombinujesz”. To ważne. Bo czasem właśnie w tym momencie ucieka Ci czas.   A projekt rozciąga się i nie możesz ustalić daty końcowej. To wówczas włącza się prokrastynacja, czyli zajmowanie się wszystkim, tylko nie tym, co ważne w tym momencie. Także obserwuj swój system pracy i siebie.

Popatrz na przykładową check listę do pracy nad projektem. Wymieniłam tutaj bardzo szczegółowo poszczególne składowe każdego etapu z oznaczeniem miejsca do zapisywania czasu :-). 

Tabelka jest częścią zestawu HARMONOGRAMY I CHECK LISTY do planowania pracy nad projektami. 

Więcej o zestawie – na końcu wpisu. 

PRZYKŁADOWA CHECK LISTA DO PROJEKTU KUCHNI 

( wzór pochodzi z naszych HARMONOGRAMÓW…. – więcej na końcu wpisu )



KROK 2 - AUTOMATYZACJA

Automatyzacja to przygotowanie szablonów, czyli gotowców, które po zmianie kilku elementów świetnie posłużą do pracy nad  kolejnymi projektami.

Takim gotowcem może być

  • umowa
  • oferta cenowa, czy
  • lista pytań

Ale  także

  • schemat do opracowywania moodbordów ( super tutaj sprawdzi się program canva, który ma wersję darmową z super możliwościami)
  • baza modeli 3D

Szablonem, który łatwo można kopiować pomiędzy projektami jest również

  • graficzny układ plansz z dokumentacji
  • metryczka  z opisem projektu oraz danymi projektanta ( poniżej przykładowa metryczka) 
  • tabelka z symbolami elektryki, wod.-kan., ect. ( poniżej przykładowa tabelka z symbolami)

PRZYKŁADOWA METRYCZKA

PRZYKŁADOWA TABELKA Z SYMBOLAMI 

To są elementy powtarzalne. Warto poświęcić trochę czasu, aby opracować sobie takie wzory, szablony,  bo w późniejszej pracy – bardzo oszczędzają czas. Opracujesz raz, a wykorzystujesz ciągle. Oczywiście zawsze możesz zmienić np. układ metryczki, czy formę np. oferty cenowej, jeśli uznasz, że „stary” wzór wymaga poprawy.

KROK 3 - POMOCE

To jest także etap, który możesz opracować raz ( i modyfikować), a służy wielokrotnie.

Zastanów się, co w znaczący sposób mogłoby Ci usprawnić pracę?

Może jakiś program do kompletowania listy zakupów?

Może listy do odhaczania już wykonanej pracy? Ja lubię widzieć postępy mojej pracy i lubię odhaczać. Stąd też do każdego projektu mam opracowane check listy. Mam gotowe tabelki, przypisuję je do każdego projektu i odhaczam to, co już mam zrobione. To jest szczególnie przydatne, gdy pracuję nad kilkoma projektami. Wówczas od razu widzę, na jakim etapie jest dany projekt. Co już mam zrobione, a co czeka na w kolejce. Widać czarno na białym, jak i czy w ogóle robota idzie.

Poniżej kilka pomysłów na pomocne narzędzia

  • check listy do różnych etapów pracy
  • programy do kompletowania listy zakupów, które świetnie pomagają. Gotową listę może od razu wysłać do klienta lub dodać do dokumentacji. Na końcu wpisu podaję linki do pomocnych narzędzi, w tym także fajnej aplikacji do robienia listy zakupów.
  • aplikacja do monitorowania czasu w social mediach ( tak, to może być bardzo przydatne)
  • delegowanie – jeśli jakaś czynność szczególnie Ci ciąży, przeszkadza, drażni, ect. –  oddeleguj. Czasem z różnych względów, najczęściej finansowych, nie korzystamy z takiej formy pomocy sobie. Wszystko chcemy robić same ( szczególnie na początku działalności, gdy zleceń nie jest zbyt dużo). Pomyśl – co szczególnie Ci nie służy – księgowość? dokumentacja? wizualizacje? Zobacz, ile taka usługa kosztuje. Może jednak będziesz mogła sobie pozwolić, aby oddać tę męczącą rzecz w czyjeś ręce? A Tobie pozostanie ciekawszy etap prac, który pewnie wykonasz szybciej. A dzięki temu w krótszym czasie będziesz mogła wykonać więcej projektów. I zarobisz na prace oddelegowane.

KROK 4 - WDROŻENIE

Najważniejszy etap, ale nie jest możliwy bez trzech kroków poprzednich. Zaobserwowałaś, ile mniej więcej czasu potrzebujesz na każdy etap. Masz już opracowane powtarzalne szablony oraz pomocne check listy, formularze, etc. Czas, na wprowadzenie tego w życie. Nie śpiesz się i się nie zniechęcaj. Takie rzeczy nie przychodzą łatwo. 

Jeśli czujesz, że to Ci pomoże – ucz się planować.  Można zacząć w dowolnym momencie roku. Z niewiadomych przyczyn 😊 początek roku bardziej składnia do takich działań.

Wykorzystaj rady z tego wpisu. Ale szukaj też metod, które przemówią do Ciebie najmocniej. Wszystko po to, aby mieć radość z życia i przyjemność z pracy.

Na koniec jeszcze przydatne linki:

  1. UMOWA, KTÓRA JEST ŁATWO DOPASOWUJĄCA SIĘ 😊 – link TUTAJ.
  2. LISTA PYTAŃ DO KLIENTA – pytania do wszystkich pomieszczeń, które także łatwo możesz edytować i korzystać z pytań tylko do jednego pomieszczenia – link TUTAJ.
  3. HARMONOGRAMY i CHECK LISTY do planowania pracy nad projektami – gotowe check listy i tabele, aby monitorować prace nad projektem lub nad projektami – link TUTAJ.
  4. BAZA MODELI 3D – opracowana przez nas lista prawie 200 aktywnych linków do stron producentów i sklepów, które udostępniają swoje bazy modeli 3D – link TUTAJ.
  5. CHECK LISTA do inwentaryzacji – dobry początek do pracy nad projektem – link TUTAJ.
  6. KIS LIST – lista zakupowa dla projektantów wnętrz – link TUTAJ.
  7. CANVA – intuicyjny program graficzny – link TUTAJ

Więcej pomocnych narzędzi ( oraz mini poradnik w formie e-booka ) do pracy nad planowaniem projektów 

znajdziesz tutaj:

 HARMONOGRAMY I CHECK LISTY 

do planowania pracy nad projektami

+ e-book

Więcej przeczytasz TUTAJ

Harmonogram Prac Projektowych

opracowanie: Wioleta Wójciak

Przewiń do góry