RYSUNEK TECHNICZNY, SYMBOLE.
W opracowaniu inwentaryzacji bardzo pomocne są symbole, jakie ogólnie stosuje się w projektach architektonicznych. Najbardziej typowe :
Te same symbole umieszcza się potem w projekcie, więc będzie wiadomo, gdzie jest kinkiet, a gdzie lampa górna. Oczywiście można wszystko opisać słowami. Jednak symbol, tak mi się wydaje, jest bardziej nośny i wystarczy rzut oka, aby odczytać dane oznaczenie.
INWENTARYZACJA NA GOTOWO
Szkice, pomiary, notatki i zdjęcia są robione po to, aby można było precyzyjnie opracować projekt danego wnętrza. A także po to, aby dokładnie opracować pierwszą planszę projektu – czyli rysunek techniczny inwentaryzacji. Ja rysunki przygotowuję w ciągu kilku dni od zrobienia pomiarów. Wszystko, no prawie wszystko, jeszcze pamiętam i jest mi dużo łatwiej zrobić rysunek techniczny. W razie czego mam oczywiście dodatkowe notatki i zdjęcia.
Gotowa inwentaryzacja pomierzonego wnętrza wygląda tak.
Są naniesione wszystkie ważne wymiary i oznaczenia. Aby na projekcie był porządek i aby był on czytelny warto zapoznać się z kilkoma regułami:
- ściany rysujemy grubszą linią lub wyodrębniamy dodatkowo innym kolorem
- wszelkie wymiary piszemy w jednym kierunku, przy czym im dalej od ściany, tym wymiar bardziej ogólny
- dbamy o jednolitą i czytelną wielkość czcionki
- unikamy przecinania się linii wymiarowych
- instalacje elektryczne i wod.-kan. warto oznaczyć innym kolorem
- jeśli chcemy coś opisać na projekcie – dbajmy o to, aby czcionka nie była zbyt mała
Zazwyczaj nie wszystkie nasze notatki są naniesione na inwentaryzację, ale z pewnością będą bardzo pomocne przy tworzeniu projektu. Także każda notatka będzie spożytkowana.
Obszernie inwentaryzacja jest omówiona w technicznym kursie o projektowaniu łazienek.