RYSUNEK TECHNICZNY, SYMBOLE.

W opracowaniu inwentaryzacji bardzo pomocne są symbole, jakie ogólnie stosuje się w projektach architektonicznych. Najbardziej typowe :

Te same symbole umieszcza się potem w projekcie, więc będzie wiadomo, gdzie jest kinkiet, a gdzie lampa górna. Oczywiście można wszystko opisać słowami. Jednak symbol, tak mi się wydaje, jest bardziej nośny i wystarczy rzut oka, aby odczytać dane oznaczenie.

INWENTARYZACJA NA GOTOWO

Szkice, pomiary, notatki i zdjęcia są robione po to, aby można było precyzyjnie opracować projekt danego wnętrza. A także po to, aby dokładnie opracować pierwszą planszę projektu – czyli rysunek techniczny inwentaryzacji. Ja rysunki przygotowuję w ciągu kilku dni od zrobienia pomiarów. Wszystko, no prawie wszystko, jeszcze pamiętam i jest mi dużo łatwiej zrobić rysunek techniczny. W razie czego mam oczywiście dodatkowe notatki i zdjęcia.

Gotowa inwentaryzacja  pomierzonego wnętrza wygląda tak.

Są naniesione wszystkie ważne wymiary i oznaczenia.  Aby na projekcie był porządek i aby był on czytelny warto zapoznać się z kilkoma regułami:

  • ściany rysujemy grubszą linią lub wyodrębniamy dodatkowo innym kolorem
  • wszelkie wymiary piszemy w jednym kierunku, przy czym im dalej od ściany, tym wymiar bardziej ogólny
  • dbamy o jednolitą i czytelną wielkość czcionki
  • unikamy przecinania się linii wymiarowych
  • instalacje elektryczne i wod.-kan. warto oznaczyć innym kolorem
  •  jeśli chcemy coś opisać na projekcie – dbajmy o to, aby czcionka nie była zbyt mała 

Zazwyczaj nie wszystkie nasze notatki są naniesione na inwentaryzację, ale z pewnością będą bardzo pomocne przy tworzeniu projektu. Także każda notatka będzie spożytkowana.

Obszernie inwentaryzacja jest omówiona w technicznym kursie o projektowaniu łazienek. 

Kurs on-line

WSZYSTKO O PROJEKTOWANIU ŁAZIENEK. 

 

Więcej o kursie TUTAJ. 

zdjęcia kursu