ODLEGŁOŚCI, WYSOKOŚCI.

Ergonomia to nauka, która bada i określa najbardziej komfortowe dla człowieka warunki pracy. I nie chodzi tu tylko o pracę, jako czynność zarobkową, ale ogólnie o wszystko, co robimy. Np. ergonomia bada najlepszą, czyli najwygodniejszą, wysokość krzesła. Taką, aby siadanie i  wstawanie było wygodne i komfortowe. Albo wysokość umieszczenia umywalki, aby korzystanie z niej i mycie rąk sprawiało jak najmniej wysiłku :-). 

Pojęcie „ergonomia” pierwszy raz użył na światową skalę polski przyrodnik Wojciech Jastrzębowski. W roku 1857 opublikował on artykuł ” Rys ergonomii, czyli nauki o Pracy opartej na prawach zaczerpniętych z Nauki Przyrody”. Do dziś badania nad ergonomią są rozwijane i wykorzystywane w różnych dziedzinach. Także w łazienkach, gdzie ergonomia jest ściśle powiązana z rozmieszczeniem instalacji wodno – kanalizacyjnej.

We wpisie o instalacjach wodnych w łazience omówiłam m.in. jak daleko od pionu może być miska wc, wanna czy umywalka. Możesz przeczytać o tym tutaj

Poniżej przedstawiam plansze, na których pokazane są ergonomiczne odległości w łazience. Temat wydaje się prosty, ale taki nie jest. W łazience wszelkie odległości są podporządkowane możliwościom technicznym. Także trzeba bardzo przemyśleć cały układ, aby był zgody z zasadami ergonomii. Jak również, aby był możliwy do zrealizowania (szczególnie istotne są odległości od pionu). 

Przy planowaniu odległości najlepiej zapamiętać wymiar 30 cm, bo jest to minimalna odległość, która najczęściej pojawia się w łazienkach. Taką odległość należy zachować pomiędzy ścianą a umywalką, czy miską wc. Podobnie pomiędzy dwoma umywalkami, pomiędzy bidetem a miską wc. Wszystkie odległości podane są na planszach poniżej. 

Trzeba także pamiętać, o zapewnieniu odpowiedniej przestrzeni wokół kabiny, umywalki, miski wc, bidetu, wanny, czy pralki. Tak, aby korzystanie z nich nie było uciążliwe. Nie ma nic gorszego rano, niż ciągłe uderzanie łokciem w kabinę, gdy chcemy rozczesać długie włosy, albo przeciskanie się między wanną a pralką do miski wc. Na szczęście nie trzeba się zastanawiać, jaki powinien być optymalny wymiar. Jest to już wyliczone. 

A jaka jest optymalna odległość krawędzi górnej np. umywalki od podłogi? Szczegółowo temat tej odległości będzie omówiony w kolejnych artykułach. Na planszy podaję typowe wymiary, jakie obecnie się stosuje i do jakich wymiarów dopasowane są pozostałe wyposażenie. Są to wymiary znormalizowane. A takie, jak wiadomo, nie wszystkim pasują.  Tutaj należy kierować także sugestiami klientów. Zarówno przy montażu miski wc, jak i umywalki czy wanny. Zwłaszcza wanny, bo tutaj dopuszczalna jest każda wysokość, byle by była w granicach rozsądku. Oczywiście wanny wolnostojące mają stałą wysokość. W wannach do zabudowy mamy możliwość dość znacznej zmiany tej wysokości ( 40 – 60 cm), aby dopasować się do oczekiwań klientów. Warto o to zapytać, aby potem dopasować wysokość montażu baterii, ułożenie kafli, etc. 

Zapamiętaj te plansze. Pobierz, zapisz lub wydrukuj, aby mieć je pod ręką. Te wymiary są znormalizowane i trzeba je znać. A ewentualne zmiany dla klienta robione są zawsze w odniesieniu do tych wymiarów. 

Więcej o ergonomii dowiesz się w technicznym kursie o projektowaniu łazienek. 

Kurs on-line

WSZYSTKO O PROJEKTOWANIU ŁAZIENEK. 

 

Więcej o kursie TUTAJ. 

zdjęcia kursu