Drzwi to bardzo ważny element wnętrza. Dobrze dobrane będą pięknie współgrać z wnętrzem, a korzystanie z nich będzie „niezauważalne”. Mogą być mocnym akcentem i grać główną rolę. Ale mogą też wtapiać się się w ściany i podłogi, i być prawie niewidoczne. 

Bez względu na to, jaki sposób na drzwi wybierzemy  – zawsze trzeba zadbać o to, żeby dobrze pełniły swoją funkcję, czyli oddzielały dwa pomieszczenia i tworzyły pewien rodzaj intymności, gdy są zamknięte.

Rolą architekta wnętrz jest zadbanie o to, aby drzwi dokładnie odzwierciedlały upodobania klienta i współgrały z projektowanym wnętrzem. Aby pasowały zarówno pod względem estetyczny, ale także użytkowym.

Rodzajów drzwi jest bardzo dużo. Można wybierać ze względu na sposób otwierania, ze względu na użyty materiał, ze względu na sposób montażu, ect. 

Wybierać jest w czym.

Ze względu na sposób otwierania drzwi można podzielić na:

– uchylne

– przesuwne

– łamane

– harmonijkowe

– obrotowe

Drzwi można podzielić  ze względu na konstrukcję ościeżnicy i skrzydła. I tutaj mamy do dyspozycji drzwi:

– przylgowe

– bezprzylgowe

– drzwi z odwrotną przylgą

Można jeszcze podzielić drzwi ze względu na rodzaj ościeżnicy. Tutaj mamy

– drzwi z ościeżnicą stałą ( w tym także z ościeżnicą ukrytą)

– drzwi z ościeżnicą regulowaną.

Najwięcej problemów zazwyczaj sprawia przylga. Jak wygląda? Gdzie występuję i jak odróżnić drzwi przylgowe od bezprzylgowych lub drzwi z odwrotną przylgą. 

Tymi zagadnieniami zajmiemy się w tym wpisie. Rozłożymy temat przylgi na czynniki pierwsze. Wszystko po kolei, aby przylga raz na zawsze utkwiła w pamięci :-). 

CO TO JEST PRZYLGA?

PRZYLGA  to rodzaj felcu, czyli wycięcia wzdłuż pionowych krawędzi i wzdłuż górnej krawędzi  skrzydła drzwi i ościeżnicy, umożliwiające dopasowanie do siebie tych elementów.

PRZYLGA to inaczej mówiąc wąska krawędź skrzydła, która zakrywa zamek i po zamknięciu drzwi nie jest on widoczny. Skrzydło może nachodzić na ościeżnicę i odstaje wówczas przed powierzchnię ościeżnicy. 

DRZWI PRZYLGOWE

W drzwiach przylgowych zazwyczaj widać zawiasy. Zazwyczaj, bo przylga występuje nie tylko w tradycyjnych  skrzydłach, które wystają poza ościeżnicę. Przylga występuje także w drzwiach bezprzylgowych ( o tym – poniżej ) oraz w skrzydle drzwi ukrytych rewersyjnych. A w tych drzwiach zawiasy są ukryte. 

Drzwi przylgowe to najpopularniejszy rodzaj drzwi pod względem konstrukcji. Drzwi takie produkowane są z większości materiałów ( ale nie ma np. drzwi przylgowych ze szkła). Skrzydło z przylgą występuje w drzwiach z ościeżnicą stałą, jak i ościeżnicą regulowaną. Nie ma także znaczenia typ skrzydła – czy to ramowe, czy płycinowe. W obu przypadkach możemy zastosować drzwi przylgowe. 

DRZWI BEZPRZYLGOWE

Obok drzwi przylgowych, drugim typem drzwi są drzwi bezprzylgowe. Cieszą się coraz większą popularnością ze względu na swój minimalistyczny wygląd. 

Skrzydło drzwi nie nachodzi na ościeżnicę, tylko jest na równi z nią. Nic nie wystaje. Nawet zawiasy są ukryte. Do tego typu drzwi najczęściej stosuje się zamki magnatyczne.

Chociaż nie jest to regułą. Można zastosować tradycyjny zamek, zapadkowy. Ale wówczas należy zamontować w ościeżnicy blaszkę, która będzie chronić ościeżnicę przed uderzeniami zapadki, co może ościeżnicę szybko uszkodzić 

DRZWI Z ODWROTNĄ PRZYLGĄ

Drzwi z odwrotną przylgą mają przylgę, ale nie jest ona widoczna. Skrzydło od zewnętrznej strony jednak nie nachodzi na ościeżnicę, tylko, podobnie jak w drzwiach bezprzylgowych, licuje się z ościeżnicą. Drzwi z odwrotną przylgą to bardzo dobre rozwiązanie, gdy planujemy w mieszkaniu drzwi bezprzylgowe i zależy nam na identycznym wyglądzie drzwi od strony korytarza, gdzie mamy też wejście do łazienki lub toalety.

PRZYLGOWE, BEZPRZYLGOWE, Z ODWROTNĄ PRZYLGĄ

Na schemacie poniżej widać dokładnie, w jakich drzwiach jest przylga.

W drzwiach przylgowych – skrzydło nie licuje się z ościeżnicą i nachodzi na nią od „strony zewnętrznej”.  W takich drzwiach zawiasy są widoczne i stosuje się tradycyjny zamek zapadkowy. 

Drzwi bezprzylgowye – nie ma przylgi. Zawiasy są ukryte i aby zachować minimalistyczny wygląd ościeżnicy i skrzydła – stosuje się zamek magnetyczny.

Natomiast w drzwiach z odwrotną przylgą jest przylga, ale „od strony wewnętrznej”. Takie drzwi otwierają się w odwrotną stronę, niż wskazywałoby położenie zawiasów. W takich drzwiach stosuje się ukryte zawiasy i zamek magnetyczny.

Przylga nie ma wpływu na budowę skrzydła. Zarówno skrzydło ramowe płytowe ( czyli gładkie, zazwyczaj pokryte na całości jednym rodzajem wykończenia) jaki ramowe płycinowe ( gdzie mamy także szprosy i płyciny) świetnie nadają się do drzwi przylgowych, bezprzylgowych jaki i drzwi z odwrotną przylgą. 

NA KONIEC UWAGA!

TRZEBA PAMIĘTAĆ, ŻE ZARÓWNO DRZWI PRZYLGOWE, JAKI I BEZ PRZYLGOWE, CZY  DRZWI Z ODWROTNĄ PRZYLGĄ – KAŻDE Z NICH  WYMAGAJĄ INNEJ WIELKOŚCI OTWORÓW. 

Warto mieć to na uwadze przy opracowywaniu inwentaryzacji. Aby w dokumentacji projektowej opisać wszelkie zmiany otworów drzwiowych, jeśli takie są konieczne. 

 

                         Zobacz, ile tematów stanie się prostszych po przerobieniu kursu!

 Kurs on-line

WSZYSTKO CO PROJEKTANT WNĘTRZ POWINIEN WIEDZIEĆ O … DRZWIACH WEWNĘTRZNYCH

 

Więcej na temat kursu TUTAJ. 

opracowanie: Wioleta Wójciak