Praca nad projektem kuchni ma swój rytm i kolejność. Gdy już omówimy wycenę za projekt, podpiszemy umowę i mamy gotową inwentaryzację – zaczynamy naszą pracę koncepcyjną.  

Do tego momentu –  słuchamy, dopytujemy i „zbieramy dane”, o tym:

– jakie są oczekiwania,

– na co szczególnie zwrócić uwagę,

– czego unikać,

– a co po prostu być musi.

Po ich skompletowaniu zaczyna się nasza praca.

Teraz to my przejmujemy główną rolę. Układamy i dopasowujemy. Analizujemy, co można, a co nie można. Co się w kuchni znajdzie, a na co może już zabraknąć miejsca. I prezentujemy nasze spojrzenie, naszą wizję.

Nasz plan na kuchnię powinien być przede wszystkim dopasowany do potrzeb Inwestorów, ale i pozbawiony błędów. Miejsc, w których może coś pójść nie tak jest dość dużo.

Aby było wygodniej i bardziej przejrzyście – wyodrębniłam pięć takich obszarów:

1.układ funkcjonalny

2.instalacje

3.wyposażenie

4.materiały

5.oświetlenie

Z każdego z tych obszarów omawiam po dwa błędy.

W sumie pokazuję aż  10 najczęściej popełnianych nieprawidłowości.

W tej części omawiam dwa pierwsze zagadnienia i 4 błędy. Aby poznać pozostałe trzy zagadnienia: wyposażenie, materiały i oświetlenie zapraszam do wpisu, który niebawem się pojawi:  KUCHNIA – podstawowe błędy część 2.

OBSZAR 1 - UKŁAD FUNKCJONALNY

Układ funkcjonalny to pierwszy etap, który prezentujemy Inwestorowi. Możemy  go opracować w formie rzutów 2D lub jako model 3D bez oznaczonych kolorów i szczegółów detali wykończenia. Dobrze jest przygotować minimum dwie propozycje. Wówczas nie tylko pokazujemy Inwestorom, że bardzo poważnie podeszliśmy do opracowania optymalnego układu kuchni. Ale także mamy okazję, aby dokładnie przedyskutować najlepszy układ.

Jakie tutaj można popełnić błędy i na co trzeba zwrócić uwagę?

BŁĄD NR 1
PŁYTA GRZEWCZA OBOK WYSOKIEJ LODÓWKI czy ZABUDOWY

 

Takie ustawienie często jest widoczne nie tylko w małych kuchniach. 

Dlaczego to jest błąd? 

Z kilku powodów:

– brak blatu do odłożenia produktów wyjmowanych z lodówki

– trudność w gotowaniu, bo nie ma miejsca na „manewry” np. z patelnią. Rączka patelni lub duży garnek mogą uderzać o bok wysokiej zabudowy

– jeśli w kuchni jest płyta gazowa to płomień może uszkodzić bok wysokiej szafki

– w trakcie gotowania wydziela się dużo ciepła. Zwiększa to zużycie prądu, potrzebnego do zapewnienie optymalnej pracy lodówki.

– no i ciągle ochlapany jest bok wysokiej zabudowy

BŁĄD NR 2
PŁYTA GRZEWCZA W BEZPOŚREDNIM SĄSIEDZTWIE ZLEWOZMYWAKA

Takie rozwiązanie jest szczególnie często spotykane w kuchniach, które były tworzone jakiś czas temu. Kiedy jeszcze zasady ergonomii nie miały wpływu na projektowanie kuchni. Wynikało to głównie  z potrzeby umieszczenia kranu w pobliżu płyty grzewczej, aby nie przenosić daleko garnka napełnionego wodą. Bo ciężki. To, że garnek ciężki się nie zmieniło. Ale zmieniło się podejście do projektowania pod wpływem badań nad ergonomią pracy w kuchni.

W tym miejscu warto wspomnieć o ergonomii.

Przy planowaniu układu funkcjonalnego bardzo ważne jest, aby trzymać się tych zasad ergonomii. Podstawowa i najważniejsza to zasada trójkąta roboczego. To takie must have w każdej kuchni. Trójkąt roboczy to system kolejności w ustawieniu lodówki – zlewu – płyty grzewczej, tak, aby zapewnić jak najmniejszą ilość kroków w czasie pracy w kuchni, przy jednoczesnym zachowaniu wygody. Optymalny układ jest wówczas, gdy:

– między lodówką a zlewem jest  120 cm – 210 cm

–  zlewem a płytą grzewczą – 120 cm – 210 cm

– płytą a lodówką – 120 cm – 270 cm

A co zrobić, gdy kuchnia jest niewielkich rozmiarów? Jak zachować zasady ergonomii?

Powyżej pokazuję, jak wygląda zapewnienie minimalnych odległości w małych kuchniach. Warto zwrócić uwagę, że pomiędzy płytą grzewczą a zlewem zaleca się, aby blat był jak najdłuższy. Dlaczego? Bo to miejsce, które jest najbardziej optymalne do przygotowywania posiłków.

OBSZAR 2 - INSTALACJE

W kuchni mamy do czynienia z różnymi instalacjami – elektryczną, wod.-kan., wentylację czy gazową. Najczęściej zmieniamy położenie punktów instalacji elektrycznej. Po zaplanowaniu układu funkcjonalnego, sprawdzamy, czy istniejąca instalacja elektryczna będzie dopasowana do mebli. Jeśli nie – nanosimy zmiany w położeniu punktów elektrycznych.

O czym tutaj trzeba pamiętać?

BŁĄD NR 3
GNIAZDKA ZA URZĄDZENIAMI

Meble kuchenne, a dokładnie szafki stojące, mają zazwyczaj głębokość ok. 56 cm. Wymiar 60 cm – to głębokość typowego blatu. Zatem pomiędzy szafką a ścianą zostaje pewna odległość, w której może zmieścić się gniazdko oraz wtyczka. Tak, ale….taka sytuacja jest tylko w przypadku szafek, które są płytsze od AGD. Jeśli w zabudowie mamy wyposażenie AGD to najczęściej ma ono głębokość 60 cm. Wypełnia zatem dokładnie przestrzeń i sięga do samej ściany. Jeśli za urządzeniem pozostawimy gniazdko, to:

 

– nie wsuniemy sprzętu pod blat, bo gniazdko będzie przeszkadzać, a także

– mamy utrudniony dostęp do gniazdka w przypadku konieczności wymiany urządzenia

– oraz utrudniony dostęp do gniazdka w przypadku awarii

 

BŁĄD NR 4
GNIAZDKA NIEPOPRAWNIE ROZPLANOWANE

Błędem jest nie tylko zaplanowanie, lub pozostawienie gniazdek za urządzeniem. Niepoprawne jest także złe ich rozplanowanie w strefie blatu roboczego. Tutaj należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:

– gniazdko powinno być oddalone od podłączenia wody ( baterii) minimum 40 cm

– gniazdko nie może być umieszczone nad płytą grzewcza

– ilość gniazdek gospodarczych należy dopasować do stylu pracy Inwestorów. Ważne jest, aby dokładnie „zbadać”, ile i jakich urządzeń będzie na blacie oraz jak i kiedy będą używane. Wówczas warto przewidzieć o 1-2 gniazdek więcej.

–  w kuchni nie należy stosować przedłużaczy, zwłaszcza do podłączenia urządzeń AGD. 

Zresztą elektryka to bardzo obszerny temat. Coraz więcej urządzeń wyręcza nas w pracy. Nie tylko te, które wspomagają gotowanie ( roboty, miksery, blendery) , ale i te, które pomagają np. przy otwieraniu i zamykaniu szafek ( wspomaganie elektryczne), czy sprzątaniu ( szufelki do odkurzaczy centralnych, roboty odkurzające).

***

A jeśli wolisz słuchać i oglądać – zapraszam na nasz kanał  na YOU TUBE

gdzie jest prezentacja,  w której omawiam wszystkie 10 błędów.

Kliknij TUTAJ

i konieczne SUBSKRYBUJ ! 

Będziesz na bieżąco informowana / -y, jak tylko coś nowego się pojawi. 

Na koniec jeszcze inne przydatne linki:

  1. UMOWA, KTÓRA JEST ŁATWO DOPASOWUJĄCA SIĘ 😊 – link 
  2. LISTA PYTAŃ DO KLIENTA – pytania do wszystkich pomieszczeń, które także łatwo możesz edytować i korzystać z pytań tylko do jednego pomieszczenia – link 
  3. HARMONOGRAMY i CHECK LISTY do planowania pracy nad projektami – gotowe check listy i tabele, aby monitorować prace nad projektem lub nad projektami. Do zestawu dołączony jest e-book o tym, jak planować na naszych harmonogramach – link 

Wszystko o tym,  jak bezbłędnie przygotować projekt kuchni,  znajdziesz w technicznym kursie: 

Kurs on-line
JAK ZAPROJEKTOWAĆ KUCHNIĘ

Więcej o kursie przeczytasz TUTAJ

opracowanie: Wioleta Wójciak